Home / Usługi / Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed poszukiwaniem złóż surowców mineralnych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed poszukiwaniem złóż surowców mineralnych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed poszukiwaniem złóż surowców mineralnych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed poszukiwaniem złóż surowców mineralnych – warto zacząć od wytłumaczenia, czym są surowce mineralne. Otóż należą do nich naturalnie nagromadzone kopaliny, znajdujące się w skorupie ziemskiej. Powstają dzięki różnorodnym procesom geologicznym. Należy zaznaczyć, iż złoża dostępne są w takich warunkach ekonomicznych i geologicznych oraz w takich ilościach, że eksploatowanie ich jest naprawdę opłacalnie.

Tym właśnie różnią się one od zasobów. Przed rozpoczęciem poszukiwania złóż surowców mineralnych należy zastanowić się, co chcielibyśmy znaleźć. W poniższym artykule przedstawione się podziały surowców i sposoby na to, żeby wydobyć je samemu.

Przed rozpoczęciem poszukiwań poznaj ekonomiczną klasyfikację złóż

W branży ekonomicznej złoża dzielone są na bilansowe, czyli takie, których eksploatacja jest opłacalna oraz pozabilansowe- nieopłacalne w dzisiejszych warunkach. Do złóż pozabilansowych można zaliczyć m.in. rudy żelaza z okolic Suwałk, które są nieeksploatowane, gdyż znajdują się na dużej głębokości. Co więcej, zasoby te nie są czerpane, w celu utrzymania w nienaruszonym stanie równowagi ekologicznej Wigierskiego Parku Narodowego.

 Podział złóż ze względu na ich gospodarcze znaczenie

Zanim zdecydujesz się na wyprawę w celu poszukiwania złóż surowców mineralnych, warto zastanowić się, które jesteś w stanie znaleźć i wydobyć. Eksploatowaniem znacznej ich części zajmują się tylko i wyłącznie profesjonaliści, posiadający odpowiedni sprzęt.

Złoża surowców można podzielić ze względu na ich znaczenie gospodarcze. Podział prezentuje się następująco:

  • kamienie szlachetne i półszlachetne – m.in. agat, turkus, diament, granat i kryształ górski
  • rudy metali i kruszce – aluminium, miedź, ołów, cynk, platyna, srebro, nikiel, mangan, magnetyt, hematyt, chrom, pallad
  • surowce chemiczne – saletra, fosforyty, sól, siarka rodzima
  • surowce budowlane – kamień ozdobny (piaskowiec i granit), kruszywo naturalne (piaski i żwiry), kruszywo sztuczne (marmur i wapień), kamień ciosowy (piaskowiec i granit), materiały wiążące (wapienie i gips)
  • surowce ceramiczne i szklarskie – część glin i iłów oraz piaski kwarcowe
  • wody mineralne – wody radoczynne, solanki oraz szczawy
  • surowce energetyczne – gaz ziemny, ropa naftowa, rudy uranu, węgiel kamienny i brunatny

Jeśli jesteśmy zainteresowani poszukiwaniem złóż surowców mineralnych, warto śledzić Państwowy Instytut Geologiczny, który corocznie publikuje „Bilans zasobów kopalin”, w którym znajdują się wszystkie aktualnie udokumentowane złożona występujące w Polsce.

Od czego zacząć poszukiwania złóż?

Przed rozpoczęciem poszukiwania złóż surowców mineralnych należy dokładnie zapoznać się z mapami terenów, na których chcemy zbierać niezwykłe egzemplarze. Pomocna może być również literatura przyrodnicza, zawierająca informacje na temat geologii terenów. Podczas studiowania atlasów i map, powinniśmy skupić uwagę na wszelkich naturalnych odsłonięciach, czyli np. urwiskach i skarpach. Istotne są również sztuczne odsłonięcia, do których zaliczamy rowy melioracyjne, kamieniołomy oraz żwirownie. Czynne kopalnie i kamieniołomy warto penetrować zaraz po odstrzale, gdyż właśnie wtedy istnieje duża szansa na odnalezienie ciekawych surowców. Jednak zawsze przed udaniem się do takich miejsc, należy zgłosić się do dyrektora w celu uzyskania zgody na wstęp. Nie dotyczy to nieczynnych kamieniołomów, które również są bogate w dobre okazy. Zanim zdecydujemy się na takowe miejsce, musimy wiedzieć, że czeka nas tam sporo ciężkiej pracy, polegającej na rozbijaniu bloków.

Gdzie warto się udać w celu poszukiwania złóż surowców mineralnych?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed poszukiwaniem złóż surowców mineralnych
Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed poszukiwaniem złóż surowców mineralnych

Jak wyżej zostało wspomniane, czynne i nieczynne kamieniołomy i kopalnie są skarbnicami wspaniałych okazów. Jednak warto wskazać, w jakie dokładnie miejsca należy się udać, żeby wrócić z cennymi zdobyczami. Znaczna część interesujących surowców znajduje się na kopalnianych hałdach. Występują się tam nowe i świeżo wywiezione minerały. Należy pamiętać, że nie należy poddawać się po pobieżnym przejrzeniu hałdy, gdyż zewnętrzna warstwa jest zwykle mocno wyeksploatowana. Wtedy trzeba podjąć się głębszego kopania.

Kolejnymi miejscami, w których warto rozpocząć poszukiwania złóż surowców mineralnych są kopalnie węgla brunatnego i żwirownie. Jednak przed udaniem się w te tereny, należy przeczytać literaturę, który podpowie nam na co zwracać uwagę i gdzie mogą ukryte być okazy. Pamiętaj, że podczas eksploatacji naturalnych odsłonięć i ścian, szczególną uwagę powinny przyciągać pęknięcia i szczeliny, gdzie kryształy mogą rosnąć swobodnie.

O czym warto pamiętać podczas poszukiwań minerałów?

Zanim udasz się na wyprawę w celu poszukiwań złóż surowców mineralnych, powinieneś wiedzieć, że nie należy bezpośrednio uderzać młotkiem szczotek krystalicznych i kryształów, gdyż zostaną one tym sposobem zniszczone. Kolejną ważną informacją jest fakt, że minerały bardzo często można znaleźć w skupiskach i warto wydobyć je w całości. Co więcej, w takim przypadku należy używać kilku dłut, stopniowo wbijając je na długości szczeliny.

Stosując się do powyższych wskazówek, wrócisz z pięknymi okazami, które możesz wykorzystać do celów własnych, np. zrobienia niezwykłej biżuterii. W ten sposób możesz także zarabiać, sprzedając wydobyte minerały.