Home / Technologie / Systemy fotowoltaiczne – dlaczego warto z nich korzystać?

Systemy fotowoltaiczne – dlaczego warto z nich korzystać?

Systemy fotowoltaiczne - dlaczego warto z nich korzystać?

Systemy fotowoltaiczne – dlaczego warto z nich korzystać? Systemy fotowoltaiczne są to konstrukcje, do których mocuje się moduły fotowoltaiczne. Dużą ich zaletą jest fakt, iż są one odporne na korozję, wytrzymałe na śnieg oraz wiatr, a oprócz tego niezwykle stabilne i wytrzymałe. Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Czy fotowoltaika się opłaca? Co należy wiedzieć o systemach fotowoltaicznych? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Czym jest fotowoltaika ?

Fotowoltaika jest zespołem urządzeń, który pozwala na otrzymywanie energii elektrycznej ze słońca. Jeżeli chodzi o budowę systemów fotowoltaicznych , to najważniejszym ich elementem są panele słoneczne, które montuje się na dachach domów prywatnych, firmowych budynkach czy też użyteczności publicznej. Są one wytwarzane z krzemu.

Polecamy:

Czy systemy fotowoltaiczne są opłacalne?

Jeżeli chodzi o opłacalność instalacji fotowoltaicznej, to jest to niezwykle korzystne rozwiązanie. Nie tylko dlatego, że uzyskujemy niższe koszty energii elektrycznej, ale także dlatego, że nie ma to niekorzystnego wpływu na ekologię i jest to całkowicie ekonomicznym rozwiązaniem. Systemy fotowoltaiczne są bezobsługowe. Aby ich używać, nie należy mieć żadnych nakładów finansów finansowych.

Instalacja fotowoltaiczna nie przynosi szkodom środowiskowi naturalnego. Ponadto, nie należy posiadać do tego celu specjalnego zezwolenia, jeżeli jej moc jest nie wyższa niż 50 kW. Oprócz tego należy mieć świadomość tego, że jeżeli jesteśmy gotowi na zainstalowanie systemu fotowoltaicznego, to można ubiegać się o jego dofinansowanie. Wtedy inwestycja zwróci się całkowicie po około 6 czy 7 latach.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do systemu fotowoltaicznego?

Programy dotyczące dotacji do systemów fotowoltaicznych są w Polsce tak opracowany, aby mogły wspomóc jak najszersze grono potencjalnych beneficjentów. Na dopłaty do instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć między innymi:

  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • osoby fizyczne,
  • szpitale oraz inne podmioty medyczne,
  • spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe,
  • uczelnie oraz instytuty badawcze,
  • domy opieki społecznej,
  • instytucje kultury (samorządowe oraz państwowe),
  • uczelnie oraz instytuty badawcze,
  • instytucje budżetowej gospodarki oraz państwowe jednostki budżetowe,
  • spółki cywilne, spółki wodne, spółki prawa handlowego,
  • inne państwowe prawne osoby oraz pozostałe osoby prawne.

Działanie systemu fotowoltaicznego

Instalacja fotowoltaiczna działa w taki sposób, aby minimalna jednostka światła, zwana fotonem, mogła padać na panel fotowoltaiczny zrobiony z krzemu. Jak dzięki temu powstaje energia elektryczna? Krzem pochłania foton, wprawiając elektron w ruch. Następnie, dzięki specjalnemu systemowi połączeń elektrony łączą się z elektronami, które powodują wytwarzanie energii w elektrycznej sieci. To nie koniec. Ostatni etap to przekształcanie przez inwerter solarny, w który jest wyposażona instalacja fotowoltaiczna, energii słonecznej, czyli prądu stałego na prąd zmienny, który jest poszukiwaną energią elektryczną.

Aby systemy fotowoltaiczne były jak najbardziej wydajne, instalacje powinny mieć możliwie największy dostęp do promieni słonecznych. Właśnie dlatego zaleca się i montuje się zazwyczaj ogniwa na dachu bądź gruncie od południowej strony. Jeżeli natomiast chodzi o instalowanie systemów fotowoltaicznych na ogrodzeniu lub gruncie, to należy w takich przypadkach skorzystać z tzw. wysięgników, aby umieścić je na wysokości 1,5-2,5 metra, nie zmniejszając powierzchni działki.

Czy przez zainstalowanie systemów fotowoltaicznych należy zmienić instalację elektryczną?

Jeżeli chodzi o montaż fotowoltaiki, to nie jest do tego celu konieczna zmiana instalacji elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do urządzeń już istniejących, takich jak skrzynka rozdzielcza. 

Należy jednak wspomnieć o jednej różnicy, którą jest dodatkowy element zwany mikroinstalacją do wytwarzania energii. Zasila się 1 lub 3 fazy, w zależności od tego, jaki falownik jest stosowany.

Oszczędzanie na rachunkach za prąd a ogniwa fotowoltaiczne

Systemy fotowoltaiczne - dlaczego warto z nich korzystać?Dzięki sieciowej instalacji fotowoltaicznej można zaoszczędzić na rachunkach za prąd, o czym wie niewiele osób.  Nie wszyscy również wiedzą, czym jest system opustów dla fotowoltaicznych instalacji prosumenckich. Dzięki niemu właściciel ma mikroinstalacji ma prawo do przesłania nadwyżki energii do sieci publicznej i otrzymać ją z powrotem w ciągu 12 miesięcy. Nazywa się to bilansowaniem rocznym energii, czyli rozliczaniem różnicy między prądem, który został zużyty, a prądem, który został wprowadzony do sieci w rocznym ujęciu. Oznacza to tyle, że prosument wyprodukowaną energię i wprowadzoną do sieci ma prawo odebrać w jakimkolwiek innym momencie. Przykładowo, energia wytworzona przez systemy fotowoltaiczne w lipcu może np. zostać odebrana w maju następnego roku. Jest to niezwykle opłacalne rozwiązanie, jeżeli chodzi o taki rodzaj magazynowania energii elektrycznej w sieci. Dzięki temu właściciel instalacji fotowoltaicznej jest uniezależniony od wzrostu cen prądu.