Home / Zdrowie / Gdzie pracuje ortopeda?

Gdzie pracuje ortopeda?

Gdzie pracuje ortopeda?

Gdzie pracuje ortopeda? Gdy młodzi ludzie stają przed wyborem kierunku studiów często czują się zagubieni. Świadomość, że od tej decyzji może zależeć całe ich zawodowe życie jest zwykle przytłaczająca. Niektórzy jednak od najmłodszych lat doskonale wiedzieli czym będą zajmować się w dorosłym życiu.

Jednym z popularniejszych zawodów, wymarzonych jeszcze w latach dzieciństwa jest lekarz. Studia na kierunkach medycznych nie należą do najłatwiejszych, ale praca jako lekarz rodzinny, pediatra, chirurg czy ortopeda z pewnością rekompensuje trud włożony w naukę i przynosi wiele satysfakcji.

Kiedy trafiamy na studia medyczne nie zawsze od razu potrafimy wskazać specjalizację, którą zajmiemy się w przyszłości. Niektórzy co prawda od dawna fascynują się wybranym obszarem medycyny, ale inni potrzebują nieco czasu na zapoznanie się z różnymi możliwościami. Wśród specjalizacji, które cieszą się niesłabnącą popularnością od lat utrzymuje się ortopedia. Czym właściwie zajmuje się lekarz ortopeda? Jakie może wybrać specjalizacje? Gdzie pracuje ortopeda? 

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Ortopedia związana jest z narządami ruchu. Lekarz specjalizujący się w tym obszarze przeprowadza diagnozę i leczy uszkodzenia i zmiany pourazowe kości, mięśni, nerwów, naczyń oraz układu więzadłowo-stawowego. Jednak wbrew najpowszechniejszym opiniom, do ortopedy wybieramy się nie tylko przy okazji urazów, po wypadkach ale także cierpiąc z powodu rozmaitych zapaleń, zakażeń, a nawet nowotworów. Ortopedia to również specjalizacja zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem wad wrodzonych (i nabytych, jak choćby wady postawy).

Długa droga do wymarzonej pracy

Jak zostać ortopedą? Przede wszystkim należy ukończyć studia medyczne. Warto pamiętać, że wybierając się na medycynę musimy liczyć się z 6-letnim okresem studiowania. Od lat studia na kierunkach medycznych uchodzą za stosunkowo trudne, wymagające dużego zaangażowania.

Jeśli pragniemy zostać niezbędne jest ukończenie wyższej uczelni medycznej, która stanowi jedynie pierwszy etap edukacji. By rozpocząć pracę w zawodzie należy także ukończyć specjalizację, która w dużej mierze opiera się na zajęciach praktycznych. Potem konieczne jest zaliczenie Lekarskiego Egzaminu Państwowego, który stanowi zwieńczenie wieloletniej nauki. Dla osób, którym marzą się kolejne stopnie naukowe droga rozwoju nie zamyka się na tym etapie. Kontynuować naukę możemy na tzw. II stopniu specjalizacji. Warto mieć na uwadze, że każdy lekarz (niezależnie od specjalizacji) powinien dokształcać się systematycznie i zdobywać wiedzę przez cały okres aktywności zawodowej.

Gdzie pracuje ortopeda?

Gdzie pracuje ortopeda?
Gdzie pracuje ortopeda?

O ile wiemy doskonale gdzie znaleźć lekarza rodzinnego, albo pediatrę, to w sytuacji gdy jesteśmy zmuszeni umówić wizytę u ortopedy często okazuje się, że nie jest to tak oczywiste. Gdzie pracuje ortopeda? Pierwszym skojarzeniem jest zwykle ostry dyżur w miejskim szpitalu.

Zazwyczaj to pierwszy punkt, do którego trafiamy z podejrzeniem złamania, skręcenia czy pęknięcia kości, szczególnie pourazowego. Wbrew temu przekonaniu, lekarz ortopeda może również dyżurować w zwykłej przychodni lub prywatnej klinice ortopedycznej, do której możemy udać się po poradę raczej ze schorzeniem, które nie wymaga pilnej konsultacji.

Najlepsi specjaliści ortopedzi, oprócz pracy w szpitalach prowadzą zwykle prywatną praktykę. W większych miastach funkcjonują specjalistyczne kliniki, które zatrudniają ortopedów i chirurgów, zapewniając swoim klientom zarówno pełną diagnostykę, jak i kompleksowe leczenie. 

Gdzie pracuje ortopeda – ekspert?

Podobnie jak w wielu innych zawodach, również lekarze posiadający już konkretną specjalizację często zawężają ją, w ten sposób zyskując miano ekspertów. W jakim zatem obszarze działają eksperci wśród lekarzy ortopedów? Mogą to być wybitni znawcy wybranych części układu ruchu, np. eksperci w zakresie schorzeń i urazów stawu skokowego, barkowego czy też kręgosłupa. Mogą również posiadać wiedzę ekspercką i umiejętności pozwalające na ścisłą współpracę z chirurgiem naczyniowym, bądź onkologiem. 

Ortopeda dla sportowca

Podobno sport to zdrowie… jednak wiele osób, uprawiających czynnie rozmaite sporty (nawet amatorsko) doznaje różnego rodzaju kontuzji. W takim przypadku pomoc ortopedy jest konieczna. Gdzie pracuje ortopeda, który specjalizuje się w leczeniu sportowców? W rozpoznawalnych klubach sportowych zwykle zatrudnieni są (bądź współpracują z nimi) ortopedzi, którzy mogą wykazać się szerokim doświadczeniem w przywracaniu sportowców do treningu czy startu w zawodach.

Jeżeli pragniemy zostać lekarzem ortopedą, współpraca z klubami sportowymi może okazać się ciekawą alternatywą dla standardowej pracy w przychodni. Co więcej, często wiąże się z lepszym wynagrodzeniem i wysokim prestiżem. Kto nie chciałby mieć pod swoją opieką utytułowanych piłkarzy, czy też pływaków lub lekkoatletów? 

Co roku wiele osób decyduje się zdawać na studia medyczne. Dostanie się na wymarzony kierunek nie zawsze jest łatwe, a stanowi jedynie pierwszy etap na długiej i stosunkowo trudnej drodze do uzyskania dyplomu lekarza. Specjalizacje, egzaminy, stałe podwyższanie umiejętności i wiedzy to bez wątpienia wyzwanie. Jednak osiągnięcie celu daje ogromną satysfakcję, a praca związana z niesieniem pomocy ludziom wynagradza wymagającą drogę do zawodu.