Home / Wnętrza / Jaki rodzaj klimatyzacji dla domu wybrać?

Jaki rodzaj klimatyzacji dla domu wybrać?

Jaki rodzaj klimatyzacji dla domu wybrać? Klimatyzacja dla domu może mieć wiele funkcji i możliwości, które ułatwiają obsługę urządzenia lub zwiększają komfort użytkowania. Klimatyzatory z funkcją automatycznego utrzymywania temperatury mogą utrzymywać pożądaną temperaturę, przełączając w razie potrzeby z jednego trybu na inny (chłodzenie, grzanie, wentylacja) lub zmieniając prędkość wentylatora i kierunek przepływu powietrza. Funkcja automatycznego restartu umożliwia przyrządowi automatyczny powrót do poprzedniego trybu pracy po awarii zasilania lub zakończeniu cyklu.

Standardowy klimatyzator zawiera filtry kurzu i fotokatalityczne filtry powietrza. Oprócz nich niektóre modele wyposażone są w dodatkowe filtry przeznaczone do niszczenia bakterii i alergizujących pyłków. W serii urządzeń do klimatyzacji dla domu prezentowane są cztery filtry (dwa pyłowe i dwa fotokatalityczne), które razem bardzo skutecznie oddziałują na wszystkie znane źródła zanieczyszczeń. Cóż, w przypadku obecność specjalnego filtra dezodoryzującego usunięte zostaną z pomieszczenia nieprzyjemne zapachy i dym tytoniowy.

Klimatyzacja dla domu – rodzaje klimatyzatorów

 

Klimatyzatory domowe można z grubsza podzielić na kilka najpopularniejszych typów, różniących się sposobem instalacji i oczywiście rozmiarem. Główna różnica polega na tym, czy urządzenie ma jednostkę zewnętrzną, czy nie. W skład klimatyzatorów bez jednostki zewnętrznej wchodzą monobloki (zamontowane na stałe w odpowiednim miejscu np. w otworze okiennym lub wnęce w ścianie) oraz mobilne, które w razie potrzeby można przesuwać.

Klimatyzatory mobilne posiadają specjalną rurkę do odprowadzania ciepłego powietrza, którą należy zamontować w taki sposób, aby powietrze wyprowadzało się na zewnątrz okna. Jeśli chodzi o kondensat, zwykle odparowuje on w sposób naturalny, ale w niektórych przypadkach może być konieczne ręczne usunięcie (opróżnienie zawartości pojemnika). Monobloki i mobilne klimatyzatory są zwykle stosowane tam, gdzie nie ma możliwości lub jest niepraktyczne zainstalowanie stacjonarnego klimatyzatora np. w wynajmowanym mieszkaniu itp.

Osobnym rodzajem monobloku jest klimatyzator okienny instalowany bezpośrednio w oknie lub w specjalnym otworze w ścianie. To właśnie te klimatyzatory były w przeszłości najpopularniejsze, można powiedzieć, że od tego projektu rozpoczął się boom na klimatyzację dla domu. Można nawet samodzielnie zainstalować klimatyzator okienny (o ile okno i / lub pomieszczenie w zasadzie pozwala na montaż takich urządzeń). Jednak jest też główny haczyk: wraz z pojawieniem się podwójnie oszklonych okien należy liczyć się z instalacją takich klimatyzatorów na etapie wykonywania pomiarów.

Otóż, jeśli weźmie się pod uwagę, że klimatyzatory okienne w sposób przewidywalny prowadzą do utraty ciepła zimą ze względu na niską izolację termiczną pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną połówką urządzenia, to jest oczywiste, że takie urządzenia rzadko można spotkać tam, gdzie montowane są okna z podwójnymi szybami, a znacznie częściej, gdzie drewniane ramy są nadal używane.

Klimatyzacja dla domu i systemy typu split

Następnym typem klimatyzacja dla domu są klimatyzatory stacjonarne (lub systemy typu split). Składają się z dwóch bloków, z których jeden znajduje się wewnątrz mieszkania, a drugi na zewnątrz. Taki klimatyzator jest często wyposażony w system oczyszczania powietrza, może pracować do ogrzewania i ma zestaw trybów automatycznych.

Istnieje kilka opcji systemów dzielonych, różniących się funkcjonalnością i sposobem instalacji Tak, więc systemy multi-split składają się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych, co pozwala na niezależną regulację poziomu temperatury w każdym z pomieszczeń, w których zainstalowana jest jednostka wewnętrzna (jednak wszystkie muszą pracować w tym samym trybie, do ogrzewania lub chłodzenia).

System dzielony kanałowo, zaprojektowany specjalnie do ukrytej instalacji, polega na stworzeniu rozgałęzionego systemu wentylacji (z reguły znajduje się nad sufitem podwieszanym). Dzięki temu instalacja jednej jednostki wewnętrznej może zapewnić regulację powietrza w kilku pomieszczeniach jednocześnie (jednak we wszystkich zostanie utrzymana ta sama temperatura). Taka klimatyzacja dla domu cieszy się popularnością z względu na możliwość dostarczania świeżego powietrza.

Co warto wiedzieć o klimatyzacji w mieszkaniu?Klimatyzatory kasetonowe

Trzeba również wspomnieć o klimatyzacji dla domu w postaci klimatyzatorów kasetonowych. Aby zainstalować taki system, a także klimatyzator kanałowy, wymagany jest podwieszany sufit. Jednak w przeciwieństwie do systemów kanałowych typu split, klimatyzatory kasetonowe rozprowadzają schłodzone powietrze od spodu urządzenia. Dolna część systemu podzielonego kasetowego ma wymiary standardowej płyty sufitowej – 600 × 600 mm, a przy dużej mocy jest dwukrotnie większa – 1200 × 600 mm i jest zamknięta ozdobną kratką. Ze względu na dystrybucję strumieni powietrza w czterech kierunkach, ten typ systemu split szybko i równomiernie chłodzi lub ogrzewa powietrze w dość dużym pomieszczeniu (z reguły takie klimatyzatory są stosowane w pomieszczeniach o powierzchni 50 metrów kwadratowych i więcej).